to inaczej zawał mózgu. Jego najczęstszymi przyczynami są choroby prowadzące do powstawania skrzeplin krwi w sercu (np. migotanie przedsionków, sztuczna zastawka serca). Dostają się wraz z krwią do mózgu i w ten sposób powstaje niedrożność tętnicy. Kolejną przyczyną są powstające na ścianach naczyń krwionośnych tzw. blaszki miażdżycowe. W wyniku krytycznego zwężenia naczynia na skutek tworzenia się blaszek miażdżycowych na ścianach naczyń krwionośnych krew nie może dotrzeć do zaopatrywanych przez nie obszarów mózgu. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia udar niedokrwienny wywołany niedrożnością naczyń krwionośnych, stanowi 80 procent wszystkich przypadków
Gdy dochodzi do udaru krwotocznego (potocznie zwanego wylewem) następuje pęknięcie tętniczki powoduje rozlanie krwi w pewnych obszarach w mózgu. Przyczyną krwawienia naczynia wewnątrz-mózgowego, w 2/3 przypadkach jest nadciśnienie tętnicze. Może dojść także do pęknięcie tętniaka. Pod wpływem ciśnienia krwi pęka jego ściana – ponieważ, została bardzo osłabiona i wybrzuszona część naczynia krwionośnego. Zdecydowanie mniejszą przyczyną występowania udaru są tzw. malformacje tętniczo-żylne, które oznaczają nieprawidłowe połączenia żył z tętnicami.
Osoba, która doznała udaru mózgu powinna znaleźć się jak najszybciej w szpitalu.
Jedną z możliwości leczenia udarów niedokrwiennych jest podanie dożylnie leku trombolitycznego, którego zadaniem jest przywrócenie przepływu krwi poprzez natychmiastowe rozpuszczenie zakrzepów blokujących naczynia krwionośne w mózgu.
W przypadku udarów krwotocznych u pacjentów stosowane są leki obniżające ciśnienie tętnicze zmniejszające ryzyko kolejnych krwawień. Ponadto przy udarach krwotocznych może okazać się, że niezbędny jest zabieg chirurgiczny, który pozwoli zaopatrzyć uszkodzone naczynie i usunąć powstałego krwiaka.
Jednym z zabiegów odblokowywania przepływu krwi do mózgu jest angioplastyka, która polega na poszerzeniu zwężonego miejsca przy użyciu odpowiedniego cewnika balonowego. Zabiegiem zaraz po angioplastyce jest trombektomia mechaniczna. Polega na wewnątrznaczyniowym (zazwyczaj jest to tętnica udowa) usunięciu zakrzepu z tętnicy mózgowej. Wprowadzone metody na szerszą skalę zapoczątkowała nowy okres leczenia udarów mózgu, dzięki temu pomaga osobom, których standardowe postępowanie – trombolizy (lek dożylny), jest nieskuteczna lub przeciwwskazana, a udar mózgu ma wyjątkowo ciężki przebieg.
Pacjenci po udarze wymagają rozpoczęcia rehabilitacji już w pierwszej dobie po zastosowanym leczeniu. Rehabilitacja osób po udarze mózgu jest skomplikowana i wymaga działań interdyscyplinarnych. W skład zespołu terapeutycznego wchodzą: fizjoterapeuta, logopeda, lekarz neurolog , neuropsycholog, terapeuta zajęciowy, wdrażają odpowiednie metody ćwiczeń, pomagają w powrocie do prawidłowego funkcjonowania.
Kompleksowa, systematyczna i prawidłowo prowadzona rehabilitacja jest podstawą, by pacjent mógł odzyskać jak najszybciej ą sprawności wrócić do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.
Fundacja Medycyna i Sztuka nie prowadzi działalności pożytku publicznego w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, dlatego też nie możemy otrzymywać 1 % podatku dochodowego.
Można jednak wspierać naszą działalność w dwojaki sposób:
Pamiętaj, że darowizna na rzecz naszej Fundacji pomniejsza Twój podatek.
Masz prawo odliczyć od swojego dochodu kwotę darowizny stanowiącej do 6 % Twojego dochodu (podstawa prawna: art. 26, ust. 1 pkt. 9 Ustawy o podatku od osób fizycznych z dnia 26.07.1991 r. z późniejszymi zmianami).
Jeżeli przekazujesz darowiznę jako osoba prawna, to możesz odliczyć
do 10 % dochodu osoby prawnej (podstawa prawna: art. 18 ust.1 pkt. 1
Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15.02.1992 r. z
późniejszymi zmianami).
Podstawą odliczenia jest dokument wpłaty darowizny (potwierdzenie dokonania przelewu/wpłaty) na konto bankowe Fundacji.